piątek, 26 marca 2010

Gry miejskie - co to takiego ?

Hej !!

Zapewne niejednokrotnie nie mieliście pomysłu na ciekawe spędzenie weekendowego, słonecznego dnia. W parkach znacie już każdą ławkę, ze słoniami w zoo przeszliście już na Ty, a w kinie kolejna komedia z Dereszowską i Szycem. Poszperajcie więc troszkę i znajdźcie informacje o najbliższej grze miejskiej, weźcie udział i zabawa gwarantowana.

"City games” są coraz popularniejszą formą promocji i rozrywki w naszym kraju. Organizują je miasta, dla których jest to świetna reklama, specjalistyczne firmy eventowe, które organizują je jako formę integracji dla pracowników firm, a ostatnio także wszelkie organizacje non-profit. Gry tych ostatnich mają często edukacyjny charakter i skupiają się na konkretnym aspekcie np. Powstaniu Warszawskim, życiu Matejki itp. Gry tego typu wywodzą się z różnego rodzaju zabaw skautów ( na zachodzie ) i harcerzy. Można powiedzieć, że city game to nieco bardziej rozbudowane podchody.

Rywalizacja podczas gry toczy się najczęściej drużynowo. Każdy team otrzymuje listę wskazówek oraz mapę obszaru, na którym toczy się rozgrywka. To od wiedzy i sprytu uczestników zależy, czy zaliczą zadania przygotowane przez organizatorów. Te zaś mogą być przeróżne, a ich rodzaj zależy od charakteru gry. Jeśli zabawę przygotuje miasto Poznań, to powinniśmy przygotować się na pytania z historii miasta, jego charakterystycznych punktów, czy też wielkopolskich zwyczajów. Za to trasa city game organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego z pewnością poprowadzi nas do miejsc ważnych z punktu widzenia wydarzeń roku 1944. Sporo frajdy przynoszą zadania, które wymagają interakcji z przypadkowo spotkanymi osobami, jak choćby zrobienie zdjęcie z przypadkowo spotkanym kominiarzem, czy też wytańczenie poloneza na głównym miejskim deptaku ( pomyślcie tylko o tych setkach „lubię to!” na facebooku, jeśli zamieścicie filmik z takiego eventu na swoim profilu :D ). Możemy też otrzymać tylko zdjęcie z fragmentem pomnika, lub budynku, przy którym czeka na nas następna wskazówka lub zadanie do wykonania. Najważniejsze, że dla zwycięzców gier niemal zawsze czekają atrakcyjne nagrody.

Gry miejskie to także coraz popularniejszy sposób na zyskowny biznes. Firmy często rezygnują z oklepanych integracyjnych wyjazdów nad jezioro i wybierają dla swoich pracowników aktywniejsze formy spędzania wolnego czasu, jak paintball, quady, czy właśnie gry miejskie. Co ciekawe wielu przewodników w miastach turystycznych, organizuje zwiedzanie z elementami gier miejskich. W Warszawie możemy wykupić tradycyjny, niemiecki model wycieczki ( fotka – słuchamy przewodnika – fotka – jemy – fotka - pamiątki - autobus :D ) albo wziąć udział w nieco ciekawszej formie zawierającej np. zdobycie fortu, poszukiwania strąconego samolotu, czy też przejęcie zasobników dla powstańców.

Do najpopularniejszych gier miejskich należą Exploring Wrocław, Literackie Gry Miejskie organizowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Urban Playground w Warszawie, Gra Miejska w Poznaniu ( najbliższa edycja już 17 kwietnia ).

A oto filmiki z relacji z niektórych ciekawszych gier.

Exploring Wrocław w stylu kryminałów Marka Krajewskiego:





Gra w Nowej Hucie, w Krakowie:





Na koniec gorący news. Już niebawem na UEP także odbędzie się CITY GAME. Miejcie oczy i uszy szeroko otwarte :).

Życzę Wam pogodnego weekendu !

Dud

P.S. Informacje o poznańskiej grze pod adresem www.gramiejska.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz